jól szervezd meg.
Figyeld meg, mely napszakban tanulsz a legkönnyebben.
Ha a tanulás reggel megy a legjobban, akkor úgy oszd be az anyagot, hogy a nehezebb részeket reggel ismételd.
Ha este tudsz jobban tanulni, akkor is feküdj le, ha befejezted az anyagot, ne végezz további munkát. Reggel ismételd el újra, mielőtt más napi tevékenység kiverné a fejedből.
Annál többre emlékszel az anyagból, minél hamarabb ismétled át, miután megtanultad. (Ez azért van, mert a tanulást követő első órában könnyen elfelejtjük az ismereteket.)
Próbáld az ismétlést felosztani rövid tanulási idők között szünetekkel!
Jobb rendszeresen tanulni rövid időtartamokban, mint egy hosszú szakaszban.
Ha 40-50 perces tanulási idők után rövid pihenőket iktatunk be, az a leghatékonyabb.
Különböző tárgyakat tanulj egymás után a nap folyamán, így az érdeklődésedet jobban fenn tudod tartani és a dolgok nem zavarják egymást. (Pl: sose tanulj két nyelvet együtt.)
Próbálj nem túl sok időt tölteni azzal a tárggyal, amiben a legjobb vagy, ami a legjobban érdekel, nehogy kevesebb figyelmet szentelj annak a tárgynak, amiben gyengébb vagy. Ha szükséges inkább több időt szánj arra a tanulni valóra, ami nehezebben megy!
Értsd meg!
Ne próbálj megtanulni valamit anélkül, hogy megértenéd. Mindig kérj meg valakit, hogy magyarázza meg, ha nem érted az anyagot. Kérdezz!
Vitasd meg!
Beszélgess a tárgyról másokkal! Megtárgyalni a problémát valakivel, akit a téma érdekel, igen jó módja az ismétlésnek.
Ismételd!
Ismételd az anyagot! Tartósabban emlékszel majd az anyagra, ha rendszeresen ismételed, hogy szilárdan elraktározd az agyadban.
Aktív ismétlés
Ha a korábban készített jegyzeteidet próbálod megtanulni, készíts listát a főbb szempontokról egyenként. Azután tedd félre a listát és próbálj emlékezni a szempontokra, sorrendben, Próbáld meg leírni a listát emlékezetből, és ellenőrizd a helyességét az első alapján. Addig ismételd, amíg nem emlékszel minden pontjára!
Ez az úgynevezett aktív ismétlés. Minél többet használod, annál többet fogsz tanulni az ismétlés során.